Jelenlegi hely

Köszöntő - old 201711241014

A lézeres fotoakusztikus spektroszkópia egyedülálló módon alkalmas gázok és gőzök koncentrációjának nagy pontosságú, gyors és automatikus mérésére, kivételesen széles, akár ppb-től 100%-ig terjedő koncentrációtartományban. Továbbá a módszer alkalmas a légköri aeroszol valós idejű mennyiségi és minőségi (kémiai és toxikológiai) elemzésére is. Az elmúlt több mint 20 évben végzett kutató- és fejlesztőmunkánk eredményeként létrehoztunk egy olyan, az általunk fejlesztett fotoakusztikus műszerekre alapozott eszközparkot és tudásbázist, melynek segítségével a tudomány nemzetközi élvonalába tartozó kutatásokat tudunk végezni, többek között a környezetmonitorozás, a klímakutatás, illetve az orvostudomány területén. Ezen felül folyamatosan kiemelt figyelmet fordítunk a fotoakusztikus módszer lehetséges gyakorlati alkalmazásainak keresésére, a módszeren alapuló mérőműszerek fejlesztésére.

Tanszékünkön 1994-ben kezdődtek a fotoakusztikus spektroszkópiai kutatások. Kezdetben elsősorban ipari gázok vizsgálatával foglalkoztunk, majd az elmúlt évek során egyre nagyobb hangsúlyt kaptak kutatásunkban a környezetvédelmi és élettani alkalmazások.

A 2013 júliusában létrejött MTA-SZTE Fotoakusztikus Kutatócsoport tevékenységében a fotoakusztikus spektroszkópia felhasználásának három legígéretesebb részterületére koncentrál, úgy mint:

Prof. Szabó Gábor

Akadémikus, kutatócsoport-vezető